Rozhovor o zavádění badatelské výuky v matematice

Video
Chat
Email
Poznámkový blok

Co pro Vás znamená badatelsky orientovaná výuka v matematice?

„Pro mě je hlavně důležité že při badatelské výuce si děti přijdou k poznatku samy, není jim předkládán, ale samotným bádáním zjistí poučku, kterou pak dovedou použít v praxi.“

Pokračovat

Co si na BOVM ceníme?

Předpokládáme (i když empirické důkazy nejsou zcela jednoznačné):

  • zlepšení porozumění → pevnější znalosti, které jsou „použitelné“ v různých kontextech i mimo běžné školní úkoly,
  • rozvíjení zvědavosti a kreativity v matematice i přírodovědě,
  • kritické reflexe a uvažování směřující k větší autonomii žáka,
  • vytvoření přesnější představy o matematice jako lidské aktivitě; co je matematika, jak vznikají matematické znalosti, jak je důležitá pro život a společnost;
  • chápání matematiky jako základní součásti kulturního dědictví a ocenění klíčové role, kterou hrála a hraje v rozvoji společnosti.


Jak souvisí badatelsky orientovaná výuka s formativním hodnocením?

„Děti se naučí komunikovat a i hodnotit svoji práci. Jednak v malé skupině, a potom i následně před celou třídou a jsou schopny ohodnotit svoji práci.“

Pokračovat

Děti se naučí komunikovat a i hodnotit svoji práci. Jednak v malé skupině, a potom i následně před celou třídou a jsou schopny ohodnotit svoji práci.


„V poslední době hodně dětí má problémy s pozorností, s udržením pozornosti, … a při klasické frontální výuce je někdy velmi obtížné pro děti se soustředit, ale badatelské vyučování dává těmto dětem větší možnost právě v pozorování, ve změně činností, v utváření vlastních názorů a tyto děti získají i trvalejší poznatky, které můžou pak dál používat.“

Pokračovat

Badatelské vyučování dává větší možnost dětem, které se v klasické frontální výuce špatně soustředí.

Badatelské vyučování poskytuje přirozeně větší možnost střídání učebních aktivit žáků, přináší i různé nároky na žákovo soustředění.

To samozřejmě může poskytnout i frontální výuka, ale při bádání má žák větší možnost regulovat svoje vlastní tempo učení. Pokud je kognitivní zátěž optimální, přináší učení větší uspokojení a žák si poznatky lépe zapamatuje.


Co Vám pomohlo, co Vás posunulo, když jste přemýšlela o badatelské výuce a formativním hodnocení, když jste plánovala výuku?

  • pomůže spolupráce s kolegy,
  • pomůže zpětná vazba od žáků o tom, co si zapamatovali

Pokračovat

(ZLABKOVA, Iva, Jan PETR, Iva STUCHLIKOVA, Lukas ROKOS a Alena HOSPESOVA (2021). Development of teachers’ perspective on formative peer assessment. International Journal of Science Education, 43, 428-448.)


Co byste poradila někomu, kdo chce badatelsky orientované vyučování nebo formativní hodnocení ve své výuce začít používat?

„Hlavní je určitě se nebát začít, protože ty začátky jsou sice těžké, ale přinesou svoje ovoce, a děti se naučí mluvit a vyjadřovat správným způsobem. A hlavně se naučí ohodnotit sebe, tak i ostatní.“