Vejce v úzkých

Video
Chat
Email
Poznámkový blok

Hodina se odehrává při výuce fyziky v 6. třídě na ZŠ a MŠ Deblín a představí klíčové kroky tzv. badatelského cyklu. Zároveň jsou některá místa ve výuce vhodnými okamžiky pro zařazení formativního hodnocení.

Více informací o projektu Badatelé.cz: https://badatele.cz/

 

Detailní metodika pokusu z webu Badatelé.cz ke stažení: Vejce v uzkych_metodika.pdf


Žákům je představen problém: „Jak dostat vejce do lahve, respektive z lahve ven? Žáci si mohou vyzkoušet některé své postupy.“


Žáci samostatně vymýšlejí otázky, které si zapisují do pracovního listu. Postupně jednotlivé otázky sdělují učiteli, který je zapisuje na tabuli.

 

Výběr některých otázek:

  1. Proč je tam ten papír?
  2. Je to vejce uvařené?
  3. Jak se tam dostalo?
  4. Dalo by se nějakým způsobem vyndat?

 

Otázek se objevilo velké množství, tudíž je potřeba vybrat jen některou z nich.

Jakým způsobem byste s žáky vybrali konkrétní otázku?

 

Otázka k zamyšlení: Bylo by možné zvolit nějaký přístup, který by byl založen na formativním hodnocení? Pokud ano, jaký přístup byste zvolili?

Možné řešení: Jednou z možností, která je doporučena i v metodice k tomuto pokusu, je sdělit žákům, že se objevilo velké množství zajímavých otázek, které by stály za prozkoumání. Nicméně, každý vědec je limitován dostatkem času, prostorem nebo pomůckami, které má k dispozici. To je i důvod, proč se dnes podíváme na otázku, ke které máme nachystané pomůcky a materiál.

Pracovní list ke stažení: Vejce v uzkych_pracovni list.pdf


Žák sděluje, jak se domnívá, že by šel úkol vyřešit.

 

Otázka k zamyšlení: Jedná se o hypotézu?


Žáci formulují hypotézu na základě klíčových slov, která si sami vymysleli. Pokud by se neobjevila vhodná slova, může učitel na tabuli napsat následující pojmy: atmosférický tlak, podtlak, vzduch, tlak, gravitace, stlačitelnost vzduchu.

 

Úkol: Je tato hypotéza vhodná pro zodpovězení výzkumné otázky?

Příklad hypotéz, které žáci navrhli:

  1. „Myslím si, že v láhvi je menší vejce než druhé vejce.“
  2. „Myslím si, že snížením tření, snáze vajíčko propadne do láhve.“
  3. „Myslím si, že pomocí podtlaku vytvořeného v láhvi se vajíčko z hrdla dostane do láhve.“

Úkol: Jsou tyto hypotézy správně? Pokud nikoliv, jak byste je navrhovali upravit?


Žáci si chystají pokus a postupují podle vlastního návodu.

 

Příklad postupu práce z žákovského protokolu:

  1. Oloupu vajíčko
  2. Do láhve hodím hořící papír.
  3. Na hrdlo láhve položím vajíčko.
  4. čekám, jestli vajíčko sklouzne do láhve.

 

Žáci mají možnost do protokolu postup práce i zakreslit.

 

Otázka k zamyšlení: Domníváte se, že kreslení postupu práce je vhodnou součástí protokolu?


Žáci se snaží popsat svými slovy, jakou fyzikální podstatu svým pokusem dokázali. Učitel s žáky vymezuje pojmy „rozpínavost“ a „stlačitelnost“ plynů a jejich podstatu pro realizovaný pokus. Shrnutí provádí učitel a vychází z informací, které uváděli žáci.


Pomocí klíčových slov a poznatků, které si právě s učitelem zopakovali, žáci formulují novou hypotézu a přemýšlí nad postupem práce při druhém pokusu. Zároveň si vše vysvětlují na příkladu z každodenního života – na principu vysavače.


Provedení druhého pokusu...


Žáci mají do protokolu zapsat závěr pokusu, včetně odpovědi na otázku, zda se potvrdila či vyvrátila jejich původní hypotéza.

 

Příklady závěrů, jak je sepsali žáci:

1) „Poté, co jsme na stěny a dno obrácené láhve nalili horkou vodu, v láhvi se vytvořil přetlak a vajíčko jednoduše vyklouzlo. Hypotéza se potvrdila.“

2) „Vajíčko se dostalo ven přetlakem. Naše hypotéza se potvrdila.“


V závěru je vytvořen mezipředmětový vztah, v němž jsou vysvětlovány adaptace vybraných živočichů na prostředí, v němž žijí a v němž se musí vyrovnávat s různým tlakem ve svém okolí. Žáci k tomuto účelu využívají doprovodné materiály, které si mohou prostudovat. Následně o zjištěných poznatcích informují zbytek třídy, popřípadě může být vedena řízená diskuze.

Doprovodné texty z webu Badatelé.cz ke stažení: Vejce v uzkych_zivocichové a tlak.pdf


Video zachycuje vytvořené plakáty, které tvořili jednotliví žáci. Pokud s vejcem byl použit jako průvodní aktivita pro popis souvislostí tlaku vzduchu a přizpůsobení různých zástupců v živočišné říši.

 

Otázka k zamyšlení: Jaké přístupy by bylo možné zvolit pro vyhodnocení závěrečných prací, aby se využilo formativní hodnocení?