Úloha
Kde všude v praxi najdete obvod a obsah?
Úkol pro uživatele: Předtím, než budete pokračovat, odhadněte odpovědi žáků.
Tu plochu.
Mhmmm
Úloha
Kde všude v praxi najdete obvod a obsah?
Úkol pro uživatele: Předtím, než budete pokračovat, odhadněte odpovědi žáků.
Zadání úlohy
Didaktická analýza (DA)
Zaměříme se na didaktickou analýzu obsahu úlohy. Budeme uvažovat ve třech úrovních:
Pro znázornění použijeme konceptový diagram.
Uvažování o úloze začneme od konceptové vrstvy výuky. Uvědomíme si, které klíčové pojmy mají žáci ve výuce zvládnout, aby porozuměli učivu. V centru jsou pojmy obvod a obsah (co znamenají, jak se vypočítají). S tím souvisí vlastnosti geometrických útvarů, u nichž je zjišťujeme. V případě této výukové situace jsou to čtverec a obdélník a shodnost délek jejich stran. Celá výuková situace souvisí s instrumentalizací zkušeností řešitele úlohy (s matematizací).
Úkol pro uživatele: Které z nabízených pojmů byste zdůraznili? Které byste naopak potlačili?
Doplnili byste do schématu další pojmy? Které?
Do tematické vrstvy patří různé žákovy zkušenosti s obvodem a obsahem čtverce a obdélníku jak získané ve škole (řešením rozmanitých obsahově souvisejících úloh), tak mimo školu (řešení problémů vznikajících v životní praxi).
Úkol pro uživatele: Doplnili byste do tematické vrstvy další pojmy?
Kompetenční vrstva úlohy zahrnuje dlouhodobé cíle (oborové i nadoborové), k jejichž dosažení může řešení úlohy přispět. Ve schématu jsou uvedeny některé z nich.
Úkol pro uživatele: Doplnili byste do kompetenční vrstvy další cíle?
Diskuze o řešeních navrhovaných žáky
V další ukázce učitelka diskutuje se žáky řešení úlohy, které si v krátké samostatné práci připravili.
Diskuze je vedena s cílem propojit zkušenosti žáků z běžného života s tím, co se učí ve škole. Prohlubuje se tím porozumění pojmům obvod a obsah. Očekávaný průběh diskuze lze znázornit schématem propojení konceptové a tematické vrstvy. Učitelka vrací pozornost žáků k porozumění základním pojmům (konceptové vrstvě). Žáci reflektují, co znají a jak je jejich poznání využitelné.
Návrhy žáků jsou během diskuze přijímány, upravovány, nebo zavrhovány. Učitelka pomáhá žákům posoudit jejich správnost. Pro porozumění žákovským prekonceptům a představám je důležitý dostatečný čas na evokaci myšlenek a na to, aby žáci dokázali svoje myšlenky zformulovat.
Diskuze o řešeních úlohy navrhovaných žáky
Konceptový diagram
Organizace diskuze
Řízení diskuze žáků je pro badatelskou výuku klíčovým prvkem. Pro učitele i žáky je zdrojem informací o tom, jak dosud probíhalo učení se jednotlivých žáků, poskytuje důležité informace pro rozhodování o dalších krocích ve výuce.
V diskuzi učitelka poskytuje žákům okamžitou zpětnou vazbu, která slouží k (a) k rozpoznání chybných představ (miskoncepcí) žáků, (b) k nasměrování žáků ke správnému porozumění nebo (c) k vysvětlení nejasného.Sledujte, jak v pokračování hodiny učitelka diskuzi usměrňuje ve chvíli, kdy žáci navrhnou, že obvod a obsah se používá také při nakupování dveří.
Konceptový diagram
Organizování diskuze žáků
Diskuze podporuje vzájemné učení. Možnost zpřesňovat a doplňovat odpovědi spolužáků podporuje prohlubování porozumění užívaným pojmům. Žákovský jazyk je tady výhodou. Oceňují ho jak žáci (když mi to říká spolužák, lépe rozumím), tak učitelé (žáci si dovedou poradit a vysvětlit si věci velmi přístupným způsobem). Při zpřesňování obsahu pojmů se mohou ukázat problémy spojené s tím, že žáci sice pojmu rozumí, ale nedovedou ho používat v jiných kontextech, případně jej nedovedou zařadit mezi pojmy a prekoncepty, kterými již disponují. |
Obvod, obsah, rozměry
Diskuze v předchozí ukázce se točí okolo použití obvodu, obsahu a rozměrů útvaru. Je třeba si uvědomit, že zjištění rozměrů předchází jak určení obvodu, tak i obsahu obrazce. Rozdělení žáků na tři skupiny (obvod, obsah, rozměry) mohlo vytvořit dojem, že se jedná o souřadné pojmy.
Úkol pro uživatele: Promyslete, co musíme znát, aby obdélník či čtverec byl dán jednoznačně (rozměry, obvod, obsah)?
Porozumění pojmům
Správné používání pojmu předpokládá doplnění porozumění tím, že se žáci vrací k definičním charakteristikám, prozkoumávají správné příklady pojmu a příklady, které daným pojmem nelze označit, a potom znovu vytvářejí a analyzují hypotetická použití pojmu.
V následující ukázce učitelka vede žáky k poznatku, že v mnoha případech v praxi je důležitý tvar předmětu, který je dán jeho rozměry.
Nová úloha
Žáci řeší novou úlohu (která nebyla v hodině přímo formulovaná): Mohou mít obdélníky, které mají stejný obvod, různý tvar?
Učitelka nabízí různé reprezentace obvodu a obsahu: numerický model, grafický součet úseček pro obvod, které mají žáky podpořit ve formulaci závěru, že obvodem (ani obsahem) rovinného útvaru není dán jeho tvar jednoznačně.
Úkol pro uživatele: Navrhněte další možnosti reprezentace, které by učitel mohl použít, aby žákům ve formulaci závěru pomohl?
Příklady řešení úkolu:
Nový pojem (soumeznost) v konceptové vrstvě
Řešení nové úlohy se opírá o pochopení extenzity (rozlehlosti) a koextenzity (soumeznosti) tělesa. Tyto pojmy si vytvářejí již velmi malé děti, když se při hře pokoušejí vložit tvar (např. krychli, válec, kříž) do odpovídajícího výřezu. Tím získávají přirozenou zkušenost s rozlišováním a tříděním těles podle tvarů. Bez této předběžné zkušenosti by vůbec nemohli začít chápat geometrii. K chápání (ko)extenzity také směřují činnosti s některými pomůckami M. Montessori.
Diskuze, která se ve třídě uskutečnila, se o chápání těchto pojmů opírá. Rozšířili jsme o ně konceptovou vrstvu.
Institucionalizace
V badatelsky orientované výuce je na závěr nutné shrnout, co žáci objevili. Stejně tak v závěru diskuze učitele se třídou je nutné zformulovat závěr. V literatuře se používá termín institucionalizace, který zjednodušeně říká, že závěry diskuze (bádání) označíme jako znalost hodnou zapamatování.
V ukázce ze závěru řešení naší úlohy je vidět, že učitel může i formulování závěrů nechat na žácích.
Jak pokračovat?
K poslední fázi řešení úlohy, institucionalizaci, může napomoci diskuze, při které budeme rozebírat různé možné odpovědi žáků. Podnětem může být komiks (v AJ concept cartoon). Žáci si při diskuzi o tvrzeních jednotlivých dětí v komiksu zpřesňují své vyjadřování i porozumění.