Rozpoznáváme povahu chyb
Dalším velice důležitým krokem učitelovy okamžité zpětné vazby je rozpoznání povahy jednotlivých žákovských chyb. U každého nesprávného postupu je třeba se věnovat chybám, které stojí v jeho pozadí; konkrétně je tak potřeba:
- Identifikovat přesně všechna místa v postupu, kde k došlo k nějaké chybě.
- Určit, jestli se jedná o jednu samostatnou chybu, opakovaně se vyskytující stejnou chybu, nebo o kumulaci více různých chyb.
- Hledat možné zdroje jednotlivých chyb (např. nepozornost při čtení zadání úlohy, mylná představa).
- Posoudit závažnost nalezených chyb.
Při reálné výuce je možné, že z žákova uvedeného postupu řešení není možné všechny výše uvedené skutečnosti odvodit. V takovém případě se učitel opět musí doptávat: pokládat dodatečné otázky na podobu jednotlivých kroků postupu, na myšlenky, ze kterých jednotlivé kroky postupu vycházejí apod. Je také možné požádat daného žáka, aby svůj postup řešení vysvětlil ostatním.
Pokračovat
Během badatelsky orientované výuky ve třídě často dochází k situaci, kdy žáci nabízejí různé alternativní názory na diskutovanou matematickou situaci, přičemž některé z těchto názorů jsou správné a některé nesprávné. Má-li být ze strany učitele realizováno formativní hodnocení, například formou poskytování okamžité zpětné vazby, měl by učitel na takové alternativní názory vhodně reagovat. Smyslem formativního hodnocení je poskytnout žákovi takovou zpětnou vazbu, která by ho posunula, usměrnila by jeho další činnost a pomohla mu zlepšit jeho výkon. Taková zpětná vazby ideálně neutlumí žákovu dosavadní činnost, nýbrž na ní naváže, je-li to aspoň trochu možné. Součástí učitelovy reakce na názor žáka tak není pouhé posouzení správnosti výsledku, který žák nabídl, ale také ověření, zda žáka k výsledku dovedly správné úvahy, správný postup řešení. Na matematické úloze Bunda a na ukázkách různých správných a nesprávných žákovských postupů jejího řešení jsme si ukázali, jak by učitel měl k alternativním názorům žáků přistupovat, jak je posuzovat, jak by je měl didakticky zkoumat a jak by na ně měl formativně reagovat.
Další podobné rozbory matematických úloh
Ke znázornění různých alternativních žákovských řešení úlohy Bunda jsme použili obrázek Concept Cartoons. Další podobně rozpracované matematické úlohy je možné nalézt ve článku (Samková, 2016) a v knize (Samková, 2020: kapitoly 2.1, 2.2, 5.1, 5.2, 5.4).
Literatura
Samková, L. (2016). Didaktické znalosti obsahu budoucích učitelů 1. stupně základní školy před studiem didaktiky matematiky. Scientia in educatione, 7(2), 71–99.
Samková, L. (2020). Metoda Concept Cartoons. České Budějovice: Jihočeská univerzita, Pedagogická fakulta.
Šeďová, K., Švaříček, R. & Šalamounová, Z. (2012). Komunikace ve školní třídě. Praha: Portál.