Výuka v terénu se žáky 8. třídy, cílem hodiny je zjistit, zda je tzv. Karvinské moře opravdu mořem. Hodina je zaměřena na rozvoj badatelských schopností žáků, kteří si postupně vyzkouší všechny kroky badatelského cyklu, včetně návrhu vlastního řešení a provedení měření.
Více informací o projektu GLOBE: https://globe-czech.cz/
Učitel žákům představuje, jaké pomůcky mají k dispozici.
Žáci mají již nachystané vzorky destilované vody, vody natočené z kohoutku, minerální vodu a roztok vody odpovídající salinitě moře. K dispozici mají také kapesní konduktometr (pro práci s ním je připravena kartička, na níž jsou napsané přesné pokyny, jak s přístrojem provést měření).
Učitel pozastavuje skupinovou práci a zjišťuje, jakým směrem se žáci ubírají.
V případě, že žáci si nejsou jistí, tak jim učitel poskytuje vodítko: „Jestli jste dobře postup rozmysleli, tak víte, že můžeme udělat dva pokusy“.
Učitel chce žáky navést k vysvětlení, proč by měli použít konduktometr. „Proč měříme konduktivitu, když chceme zjistit, jestli je voda slaná?“
Žáci samostatně přichází s nápadem, že vyšší salinita bude znamenat vyšší hodnotu konduktivity.
Provedení pokusu je plánováno společně – žáci diktují, učitel postup kontroluje a zapisuje ho v bodech na flipchart.
Jsou napsané dva možné postupy. Žáci se mohou rozdělit do dvou skupin, podle toho, zda budou provádět pokus založený na odpařování nebo na maření konduktivity.
Otázka k zamyšlení: Bylo by v tomto místě možné postupovat i jiným způsobem?